Rudnická Rokle & SMX Racing team Rudník

Ostrava a Gbely - 1. a 2.4.2017

Úspěšný start jezdců SMX racing teamu Rudník do letošní sezóny. Pomalu skončila zima a kluci se ze sněhových tratí motoskijöringu přeorientovali na jim přirozenější hliněný povrch. O víkendu vyrazila početná skupina jezdců a fanoušků našeho týmu do Ostravy na první závody MČR v Cross Country Open. Jako jediný zástupce motokrosu Tomáš Linek jel ještě o kus dál.

V Gbelech na Slovensku, se totiž jel první závod seriálu METEORIT CUP.

Na dobře připravené trati v Ostravě se závodilo v sobotu i v neděli a počasí vyšlo na jedničku. Pro náš tým to měl být víkend samé premiéry. Premiéry, protože všichni jezdci jeli ve svých kategoriích poprvé. V nejprestižnější výkonnostní třídě MČR I, reprezentoval náš tým Tomáš Nývlt (26), který jezdí velmi úspěšně především motokros, ale letos by chtěl zkusit udělat dobrý výsledek i v cross country. Dalším zástupcem v prestižních kategoriích je Pavel Šmahel (296) a Radim Nossek (285). Pavel ve své premiérové sezóně 2016 v cross country vyhrál Pohár CAMS (E1) a Radim skončil ve stejné třídě druhý. Letos se oba závodníci budou snažit prosadit ve výkonnostní třídě MČR II (E1). Radim bohužel nestartoval, protože nemá doléčené zranění ze zimní přípravy, ale v sobotu přijel své kolegy aspoň podpořit. Ve stejné kategorii nastoupil za SMX racing team Rudník také Jakub Langhamr (284), který reprezentoval náš tým jako lyžař při závodech v motoskijöringu a v Ostravě se rozhodl, že ve dresu SMX racing teamu Rudník pojede i tento víkend.

Do Poháru CAMS letos poprvé nastoupilo hned několik závodníků našeho týmu. V kategorii E1 to byl Radek Poznar (755), v kategorii E2 Maximilián Baierl (824) a v kategorii E3 náš tým reprezentovalo hned trio jezdců Martin Beran (903), Jan Hlubuček (920) a Bohuslav Vrablik (922). Všichni jezdci jeli v Poháru poprvé a byl to také jejich první závod v dresu SMX racing teamu Rudník. Z technických důvodů, nemohl bohužel nastoupit v kategorii E1 Jakub Pecold (791), ale s Danem Tomíčkem a Filipem Čápem se zhostil role mechanika.

Do závodu HOBBY „O Pohár starosty Mariánských Hor 2017“ nastoupil náš poslední jezdec Michal Soukup (23), pro kterého to byl první závod v životě.

Nesmím zapomenout na Tomáše Linka, který o víkendu startoval v kategorii ELITE, na prvním závodě seriálu METEORIT CUP. Závod se jel v Gbelech na Slovensku a účastnilo se ho cca 220 jezdců. Tomáš dojel v obou rozjížďkách na krásném 3. místě. V součtu obou jízd mu patří 3. místo i v celkovém pořadí z 25 závodníků.

A už zase do Ostravy. V sobotu, v 10,00 hod. odstartovali naši jezdci do Poháru CAMS a jejich první vystoupení za SMX racing team Rudník bylo opravdu super. Radek Poznar svojí kategorii E1 s přehledem vyhrál. Martin Beran skončil v kategorii E3 na krásném 5. místě. Ve stejné třídě se neztratili ani na 7. místě Jan Hlubuček a hned za ním na 8. místě Bohuslav Vrablik. Maximiliána Baierla hned v prvním kole zradila elektroinstalace jeho kawasaki 450, a proto si nepřipsal ani jeden bod do celkového hodnocení (smůla).

Hned po slavnostním zahájení, Lubomír Holub (předseda jury) odstartoval první letošní MČR v cross country OPEN. V tomto závodě měl velkou smůlu Tomáš Nývlt, který v polovině závodu musel z technických důvodů odstoupit, protože prorazil chladič. Škoda, protože Tomáš jel na krásném 5. místě. Vzhledem k tomu, že odjel víc jak 1/3 závodu, tak si připsal aspoň 11 bodů do celkového hodnocení. Ve svém prvním závodě výkonnostní třídy MČR II, příjemně překvapil Pavel Šmahel, který se umístil na skvělém 1. místě. Jakub Langhamr prorazil pneu, ale přesto skončil na 5. místě.

V odpoledních hodinách se do závodů HOBBY „O Pohár starosty Mariánských Hor 2017“ zapojil náš poslední závodník Michal Soukup. Jak jsem se již zmínil, Michal jel svůj první závod v životě, a proto od něj nikdo neočekával zázraky. Michal se umístil na 23. místě.

V neděli se v Poháru CAMS naši jezdci opět neztratili, ba naopak. Radek Poznar svojí kategorii E1 opět s přehledem vyhrál a právem mu patří 1. místo průběžného pořadí v seriálu. Velký posun oproti sobotě udělal ve své kategorii E3 Martin Beran, který se umístil na krásném 3. místě, a to v hodně nabité konkurenci. Ve stejné třídě si umístění ze soboty, vyměnili Bohuslav Vrablik s Honzou Hlubučkem, kterým patřila 7. a 8. pozice. V kategorii E2 se celým závodem protrápil Maximilián Baierl, protože ani v neděli se jeho KAWASAKI 450 závodit prostě nechtělo. Max skončil na 7. místě.

Po obědě odstartoval druhý závod dne a zároveň poslední závod víkendu v Ostravě. Do výkonnostní třídy MČR I nastoupil s opraveným strojem Tomáš Nývlt. Tomášovi se nepovedl start, ale postupně se probojoval na třetí pozici. Bohužel po pádu se propadl na 5. místo, na kterém také závod dokončil. Na čtvrtého Kudelu scházela necelá jedna minuta. Přesto si myslím, že to byl super výsledek. V celkovém pořadí je Tomáš po trochu smolném víkendu na 6. místě se ztrátou jednoho bodu na pátého Jaroše. Start se nepovedl ani Pavlu Šmahelovi, který jel s Kubou Langhamerem ve výkonnostní třídě MČR II v kategorii E1. Start se sice nepovedl, ale Pavel se velmi rychle probojoval na 1. pozici a v průběhu celého závodu před sebe už nikoho nepustil. Takže Pavel vyhrál i nedělní závod a s náskokem 12 bodů na druhého Karla Mráze (Kovom Racing Team Liberec) se usadil na čele průběžného pořadí. Jakub Langhamr prorazil pneu také v nedělním závodě, ale přesto skončil na 4. místě (celkově 4. místo v seriálu).

Během tohoto víkendu jezdci SMX racing teamu Rudník vybojovali sedm poháru (čtyři 1. místa, dvě 3. místa a jedno 5. místo). Nikdo se nezranil a všichni se vrátili z daleké Ostravy a Gbel v pohodě domů. Děkuji všem jezdcům, mechanikům a fanklubu, za vzornou reprezentaci SMX racing teamu Rudník a zvu vás všechny už tento víkend na první motokros SMS Pardubice v Třemošnici. V Ostravě natáčela ČT4 Sport a krátký záznam z nedělního závodu můžete sledovat tento čtvrtek, v 12:50 hod. v pořadu „Sport v regionech“.

Autor článku: Pavel Šmahel st.

Fotky z Ostravy